Göz Endüstrisi – Gözlükler

Göz Endüstrisi – Tedavi Aldatmacası
Temmuz 10, 2017
Göz Endüstrisi – Kontakt Lensler
Temmuz 10, 2017

Göz Endüstrisi – Gözlükler

Gözlükler Gözlerinize Ne Yapar?

Görüşünüz sabit değildir. Sürekli değişir. Bunun en yaygın örneği bilgisayarda uzun süre çalıştıktan sonra gözlerinizin nasıl yorulduğu ya da sabah uyandığınızda gözlerinizin nasıl odaklanmak için bir süre geçmesi gerektiğidir. Gözlüklerin gözünüzdeki kırılma hatasını düzeltmesi gerekir. Yani, gözlük camının işlevinin gördüğümüz nesneyi mükemmel olarak retinaya yansıtması gerekir. Malum, camlar esnek olmadığından, gözlükler aslında görüşümüzü hep o hatalı kırılımda sabit kalmaya zorlar. Aksi takdirde, onlarla görmemiz mümkün olmazdı. Şimdi eğer gözlerinizi ofiste uzun bir gün geçirdikten sonra test ettirseniz ne olurdu? Kırılım hatanız normalden daha kötü çıkmaz mıydı? Bunun anlamı şudur: size verilen gözlükler teknik açıdan aslında gözlerinizi daha da bozuyor ya da daha kötü duruma alışıp rahat etmenizi sağlıyor. Gözlüklerinizi her taktığınızda, özellikle de gün boyu onlara bağımlıysanız (mesela astigmatta olduğu gibi) gözleriniz, bütün gün normal görebilin diye gözlüklerinizin görme seviyesine inmeye zorlanır.

Doktorun ‘yeni gözlüklerinize bir kaç gün içinde alışırsınız’ dediğini duymuşsunuzdur. Bunun nedeni şudur: gözleriniz sürekli değişir ve size verilen gözlükler, siz onları alana kadar geçen sürede az ya da çok farklı hale gelen görüşünüz içindir. Gözlerinizin ‘alışmak’ için zamana gereksinim duymasının bir diğer nedeni de, gözlüklerinizin gözlerinizden uzakta duruyor olmasıdır. Gözünüzün gözlük camına kadar olan mesafeye göre camdan odaklandığınız nesneyi görüşünüzün değişmesi gerekir. Şimdi gözleriniz iki kat fazla çalışıyor. Bu sadece görmenizi etkilemekle kalmaz, gözünüze fazladan yük bindirir.

Dahası, miyoplar bütün gün gözlük takar ve kitap gibi yakındaki nesnelere odaklandıklarında gözlerini daha fazla zorlamaları gerekir. Çünkü numaralı gözlük kişinin uzağı görme sorununu giderme amaçlı verilmiştir. Yani uzak gözlüğü takıyorsanız ve kitap okumak istiyorsanız, gözlüklerinizden aşağı bakarsınız.

Bu da gözlerinizi daha yüksek bir numara ve genelde çerçevenin kenarlarına odaklanmaya zorlayacak ve yoracaktır. Kenarlarda mercek biraz kıvrılır, o yüzden de pek net olmaz. Gözleriniz ve beyniniz mükemmel görmenizi isterler, o yüzden bu ‘yeni numaraya’ uyum sağlarken, gözlükler yakını görmenizin daha da bozulmasına sebep olacaktır.

Düşünmesi bile korkutucu. Gözlükleriniz gözlerinizin daha da bozulmasına yol açar ama işte gerçek bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir