Mektup

Merhaba

 

7 yıl önce başlamıştım göz yogasına. 55 yaşındayım ve hala gözlük kullanmıyorum. Genetik bir miras değil. Bana da 20’li yaşlarımda Ankara’da öğrenciyken verilmişti gözlük reçetesi. Aldım gözlüğü, bir hafta sonra kaybettim. Yenisini alamadım. Sonra da almadım. Aradan 20 yıl geçtikten sonra tekrar bir göz doktoruna gittim. Hemen hemen aynı gözlük reçetesini verdi. Oysa 20 yıl önce benimle beraber gözlük takan arkadaşlarım. O numaralarını çoktan 3’e katlamışlar, yanına da bir yakın gözlüğü eklemişlerdi.

Araştırmaya başladım, bu yalnız benim başıma gelmiş olamazdı. Göz sağlığı hikayesinin duygusal taraflarını öğrendim. Ve kendi göz sağlığımı kendim yönetmeye karar verdim.

Göz yogası, bir dizi göz alışMalarından oluşuyor ve herkes için ayrı bir set alışmanın keşfini gerektiriyor. Çünkü herkesin göz bozulma şekli farklı. Bozulma nedenleri genellikle çalışma şekillerinden ve yaşam tarzlarından kaynaklanıyor. Alışkanlıklarımızdan kaynaklanan sağlık sorunlarını alışmalarla tersine çevirmeniz olasıdır. Göz yogası atölyesi 60 günlük düzenli bir çalışma ve yaşantınıza serpiştireceğiniz küçük göz alışmalarının belirlenmesi sürecidir. Çalışma ve yaşama şeklinizi tümüyle değiştirmediğiniz sürece size özgü göz yogasını da koruma amaçlı yaşamınız boyunca yapmalısınız.

Göz bozukluklarının kişiye özel nedenleri olması; düzeltme çalışmalarının da kişiye özgü olmasını gerektiriyor. Bu nedenle atölye çalışmasını planladım.

Bir çalışma seti hazırladım. Araştırmalarımın sonuçlarını, biriktirdiğim bilgi, deneyim ve alışmaları bir kitapta topladım. Gerekebilecek tüm çalışma malzemelerini de arkadaşlarımla beraber hazırladık.

Atölye çalışması şöyle. Hafta da bir gün buluşuyoruz bir saat birlikte çalışıyoruz. Ev ödevlerini alıyoruz ve diğer altı gün bu alışmaları günde yirmi dakika ayırarak yapıyoruz. Altı haftada bu alışmaları tamamlıyoruz. Son iki haftada size özgü alışma setini belirlemek için çalışıyoruz. Sekiz haftanın sonunda gözlüksüz bir yaşama, göz sağlığınızın farkındalığıyla adım atıyorsunuz.

Bu atölye çalışmasının ilk saatine ücretsiz olarak herkes katılabilir. (Lütfen atölyeler sayfasından kayıt yaptırınız!) Göz yogası çalışmalarını yapıp, bu işe yaramadı diyenlere de parasını iade ediyorum.

Sevgilerimle,

Atilla Gösterişli